Herkese Bilim Teknoloji Dergisi’nin organize ettiği Dijital Kültür & Yapay Zeka Konferansları‘nın 9 Mart 2019 C.Tesi günü gerçekleştirilen 11. oturumunda konu 20, 50, 100 Yıl Sonra Bizi Nasıl Bir Dünya Bekliyor idi. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Say ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Türker Kılıç ile birlikte geleceğin tahmin edilebilirliğinden, geçmişe bakarak gelecekte bizi nelerin beklediğini çıkarıp çıkaramayacağımıza kadar geniş bir yelpazede işin teorisini tartıştık.

Gelecek tahmini konusunda yapılan incelemelerde gelecek ile ilgili tahminlerde bulunanlar içinde özellikle sözüne itibar edilenlerin bu tahminlerinin gerçekleşme olasılığının konu hakkında herhangi bir uzmanlığı olmayan kişilerin tahminlerinin gerçekleşme olasılığından daha büyük olmadığının tespit edildiği belirtildi.

Bilim insanları bunu araştırıyor ama iş dünyasında pek bir gayret yok. O nedenle de gelecek tahmini yapmak güzel bir “tahmin oyunu”. Kimse bir (beş, on) yıl sonra o tahminleri yapanları bulup da yanlışını yüzüne vurmuyor.

Yer : BAU – Beşiktaş, İstanbul
Tarih : 09 Mart 2019