Dijitalem – Eski Canlılar için Yeni Dünya

“Dijital alem” ışık hızında yaşıyor! Herkesin, her şeyin acelesi var. Ondan mı bilinmez, bu Dijitalem ya “yeni medya” ya da “yeni ekonomi” paradigmasıyla değerlendiriliyor. Doğal deviniminin oluşturduğu “kültürel” boyut ıskalanıyor. Belli ki dijitalemde de “kimsenin vakti yok durup dijital şeyleri düşünmeye!”

Önümüzden süratle akıp gitmekte olan veri nehri… Bu dijital akıştan alınan birkaç avuç veri… Onları birbirine eklemleyip anlamlı bir bütünlük oluşturma çabası… İşte Dijitalem böyle doğdu. Umulur ki Dijitalem sayesinde her kuşaktan bireyler kendileri için bir dijital kültür vizyonu oluşturabilsin. Kendilerini Dijitalem’de terk edilmiş hissetmesin! Dijital uçurum, bir nebze de olsa, kapansın!

2017’den beri yazılmakta olan bu maddelerden bazıları yazıldığı döneme ait bilgiler içeriyor. Zaman içinde değişmiş olma olasılığı var. İyi yanı, aynı ya da benzer kaynaklara başvurup mevcut muadillerini bularak kıyaslama yapma imkânı sunuyor olması. İyi çünkü dijitalemin ışık hızında seyretmesinin bir negatif sonucu da kimsenin geri dönüp, “o zaman” ne olduğunu kontrol etmemesi.

Bu durum günümüzün popüler ögelerinden “post-truth” (doğru-ötesi, gerçek-ötesi) yaklaşımını da güçlendiriyor: Doğru olması gerekmiyor; yeter ki bir şey söyle(miş ol)! Desteksiz söylem ya da içerik ise her iki alemde (fiziksel, dijital) kitlelere gereksinim duyanların ekmeğine yağ sürüyor: Balık hafızalılık palazlanıyor! Oysa sorgulayıcı akıl için tüm bilgi internette; bulunmayı bekliyor!

Eskiden [Yazar] “Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” diye sorardı. Şimdi [Bilgi] “Ben internetteyim sevgili insan, sen neredesin acaba?” diye soruyor…

Yine de titiz okur için/olarak Dijitalem maddelerinin yıllara göre dağılımını belirtmekte fayda görüyorum: İlk 120 madde 2017 yılına ait. 121-360 arası maddeler 2018, 361-600 arası maddeler 2019, 601-840 arası maddeler 2020 ve 841-1,000 arası maddeler de 2021’de yazıldı.

Dijitalem maddeleri için araştırma yaparken, onları kaleme alırken çok keyif aldım. Umarım okunurken de benzer bir keyif verir. Meraklı dijital tatlardan oluşan…

HBT Akademi e-Yayın
Yayın Tarihi : Mayıs 2023
Sayfa Sayısı : 209

HBT Akademi