#BlackMirror #YapayZeka #DijitalLinç #ToplumsalSkorlamaSistemi #HBT #DKYZ #CemSay #BAU #Çin

Konferans partnerim Prof. Dr. Cem Say ile birlikte bu kez Black Mirror (Siyah Ayna) dizine odaklandık. Ele aldığımız bazı bölümlerde işaret edilen teknolojiler üzerinden bu sıradışı diziyi değerlendirdik.

Benim düşünceme göre bu dizi yakın gelecekte geçtiği izlenimi uyandırıyor. Bir yanda bugün mevcut olmayan ya da emekleme aşamasında olan teknolojiler, diğer yanda ise bugün çok aşina olduğumuz yaşam biçimi. Bu açıdan “gerçekçi” yorumu yapılabilir.

Peki işaret edilen teknolojilerin yakın (ya da uzak) gelecekte gerçekleşme imkanı var mı? Çoğunun var. Ancak bazıları pek de o kadar kolayca icat edilecek türden değil.

Toplumsal yaşamda bireylerin ortak yaşamın gerektirdiği asgari şartları yerine getirmesini bekleriz. Örneğin sokakta yerlere tükürülmesin, insanlar birbirlerine selam versin, kapalı mekanlarda yüksek sesle konuşulmasın vs gibi. Peki beklenen bu davranışları sergileyip sergilemediğine göre bireylerin birbirine puan vermesine ne derdiniz? Ya bu puanların bireyin tüm yaşamını etkileyecek güce sahip olmasına? Benzer bir durum bugün Çin’de uygulanıyor!

Sosyal medyada kötü ya da tehlikeli olduğuna kanaat getirilen bir kişinin bilinmeyen bir mekanizma aracılığıyla öldürülmesini kabul eder miydiniz? Bir tür dijital linç! Ya oy veren o milyonlarca kişi yanılıyorsa? Ya kişi masum birisiyse?

Gözün gördüğü, kulağın duyduğu her şey kaydedilebilir mi? Bu kayıtlar geriye dönük olarak izlenebilir mi? Bu durumda bireyin unutmayı tercih edeceği anıların durumu ne olacak? Teknoloji bunların unutulmasına izin vermeyecek! Sonuçlarına katlanmaya hazır mısınız?

İlgili Videolar

Click edit button to change this text.