Sanayi Devrimi başlangıcı olan bir olgu. O halde sonu da olacak. Ancak kendisi bunu reddediyor. Bugüne dek üç evreden geçip geldi. Mekanik, elektrik, elektronik. Halihazırda işgücünü makineleştirerek dördüncü bir evreye geçmeye çalışıyor. Kendi paradigması böyle bakmasına neden olurken, acaba yaşanmakta olan dönüşüm evrimsel mi yoksa devrimsel bir adım mı?

Dijital topluma geçiş üç aşamalı ele alınabilir. Bilginin dijitalleşmesi, süreçlerin dijitalleşmesi, işgücünün dijitalleşmesi. Sanayi 4 refleksi işgücünü üç temel dijital teknolojik öge üzerinde dönüştürmeyi hedefliyor: Yapay Zeka, Nesnelerin Interneti ve Büyük Veri.

Turing Testi, beyaz yakalı işgücünün de dijitalleşmesi ve CxO kodlu albenili üst düzey ünvanların yerini DxO ‘ların alması (örn. Digital Executive Officer, Digital Financial Officer vd.)

Ve tüm bunların yanında yeni bir finans-takas modeli oluşturma yolunda ilerleyen kripto-para dünyası. Kırk senedir tuvalet kağıdı statüsündeki banknotlara yönelik gösterilen toplumsal mutabakat, birler ve sıfırlardan oluşan şifreli sayı dizilerine karşı da gösterilebilecek mi?

Kadıköy Rotary Kulübü’nün daveti üzerine kulüp üyeleri bu konularla ilgili görüş ve deneyimlerimi sundum. Merak uyandırıcı, etkileşimli bir ortamın oluşmasını birlikte sağladık.

Yer : Kadıköy, İstanbul
Tarih : 18 Kasım 2019