5G Aydınlanmışları

5G’nin üç tür canlı türü üzerinde ölümcül etkilere sebebiyet verdiğini ileri süren sahte-bilimsel teorilerden bahsediliyor.

5G çılgınlığı aldı başını gidiyor. İngiltere’deki bir grup aydınlanmış “A-ha da bu 5G kulesidir” diyerek baz istasyonlarını ateşe verdi. Tesadüfe bakın ki insanların evlerine kapandığı ve telefon-internet çifti aracılığıyla dış dünya ile iletişime en çok gereksinim duyduğu bir dönemde.

Bundan başka videolar da var. Örneğin haftalardır karantina altındaki Wuhan şehrinde bile insanlar ne yapıp edip kendilerini dışarı atmış ve 5G teknolojisini protesto etmiş. “5G Aydınlanmışları” sadece bu tür protesto örneklerini kanıt olarak göstermiyor. Bir tanesi üşenmemiş 1G’den başlayarak her bir G’nin çıktığı yılı ve o yıl dünyanın başına gelen salgın vb felaketini listelemiş. Adeta soruyor: “Bu da mı gol değil, hakim bey?”

Biraz daha aydınlanmış olsalar Kaos Teorisi’ni de resme dahil ederek tezlerini güçlendirebilirlerdi. “Siz değil miydiniz?” diye sorabilirlerdi, “Yıllarca Çin’de kanat çırpan kelebek diye diye başımızın etini yediniz. Alın size kelebek etkisi: Wuhan’da çıkan bir musibet tüm dünyada fırtına kopardı. Siz Kovid-19 diyorsunuz, biz 5G. Bir kelime için birbirimizin kalbini kırmayalım”.

Bunca saçma malumat bir yana; doğru bilgiyi paylaşalım da okurun işini kolaylaştıralım. “Yahu şimdi bu yazdıkları gerçek mi yoksa ironi mi yapıyor?” diye okura gereksiz bir düşünce-akıl yürütme yükü çıkarmayalım. Herkesin canı burnunda zaten. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili en yalın ve temiz bilgiyi ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden iki hocamız, yaptıkları ortak açıklama ile kamuoyuna sundu. Prof. Dr. Sencer Koç ile Prof. Dr. Ali Özgür Yılmaz özetle 5G ile yaşanılmakta olan bu salgın arasında bir ilişki kurulamayacağını söylediler. Bilimsel açıdan elbette. Yani sebepler ile sonuçlar arasında en güvenilir ilişkiyi kuran ve binasını onun üzerine inşa eden paradigma açısından. Oysa devir doğru-ötesi devri. Dileyen bu açıklamayı kabul etmek yerine kendi iç sesini dinleyerek, 5G Aydınlanmışları arasına katılabilir.

5G Aydınlanmışları’nın cesaretle, azmederek meydana getirdiği bu sosyokültürel veriyi analiz edip bazı sahte-bilimsel teori üretenler olduğu söyleniyor. Örneğin 5G’nin bazı canlı türleri üzerinde bu tür bir etki yarattığı ve salgına sebebiyet verdiği doğru olabilirmiş. Ama hangi canlı türü? Kazakistan’daki ceylanlar mı? İtalya’daki Milan futbol kulübünün taraftarları mı? Amerika’da gününün en az oniki saatini yerden en az elli metre yüksekte bir yerde geçirmek zorunda kalan gökdelen çalışanları mı?

Tam değil. Aslında 5G cahiller üzerinde güçlü bir etkiye sahipmiş. Cahil derken, belli bir konuda bilimsel analize, çalışmaya, kanıta, bilgiye güvenmek yerine hoşuna giden, çıkış kaynağını bilmediği, sosyal medyadan edindiği bilgiye güvenen günümüz doğru-ötesi fanatikleri kastedilmekteymiş. Yalnız bunlar mı? Hayır 5G, söylendiğine göre, komplo teorisyenleri üzerinde de ölümcül etkiler gösterebiliyormuş. Öyle ki yarın tüm dünyayı kurtaracak bir aşı üretilse bile bunlara yine de etki etmeyecekmiş. Neden mi? Çünkü aşının içinde kimbilir ne var diyerek, aşı olmayı reddecek kadar 5G’nin etkisinde olacaklarmış. Son bir grup da sosyal medya trolleriymiş. Onlar da 5G’nin bu yıkıcı etkisinden azami derecede etkilenen canlı türüne giriyormuş. “İnanmıyorsanız siz de inceleyin” diyorlar. “Açın sosyal medyayı bakın, bu zırvaları doğru bilgi diye kimler sağa sola gönderiyor.”

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi; “Dijital Kültür” Köşesi (Sayı 212 17.04.2020)

Popüler Etiketler