Aşısız Çip Çak!

Çip “Ey domuz sağ ayağını öne at” diyecek. Bir bakacağız ki hayvan sağ ayağını öne atmış!

Aşı karşıtlarının foyası meydana çıktı. Kovid19 pandemisi çıktığından beri Bill Gates adı çevresinde dönen bir oyun var malum. Buna göre virüsü yayan da aşıyı piyasaya sürmek üzere bekleyen de Gates. Peki bunu yapma nedeni ne? İnsan vücuduna çip yerleştirmek ve bu sayede insanları kontrol altına almak! Geçtiğimiz aylarda bu oyuna Trump’ın tayfasından birisi de katıldı ve Gates bu dijital linçin giderek ciddileştiğine kanaat getirmiş olacak ki konu hakkında kısa bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Dijital linç de fiziksel linç ile aynı malzemelerden oluşuyor: Cehalet, umutsuzluk, fakirlik, hınç! Tabii biraz da sosyal medya kullanım becerisi. Bu profilden yeterli sayıda sosyal medya müdavimi bulunduğu andan itibaren bir kişinin dijital linç edilmesi bir kaç dakikalık bir iş. Öte yandan dijital linçin fiziksel linçe göre avantajlı bir özelliği de var. Eğer yukarıda sayılan beceri(ksizlik) setine sahip yeterli insan bulunamasa bile dijital linç etmek yine de mümkün. Çünkü insan görünümlü sosyal medya hesapları açıp, sipariş üzerine bunları bir sonraki dijital linçe katacak dijital hizmetler mevcut. “Sizin sipariş neydi? Şu kişiyi şu konudan dolayı dijital linç etmek istiyorum! Elbette kredi kartı bilgilerinizi alabilir miyiz?”

Aşı karşıtlarını arka planda kimler ne amaçla destekliyor bilmiyoruz ama perde arkasındaki bu olası destekçiler hiç de yabancı olmayan kişi-kurum ya da ülkeler çıkarsa kimse şaşırmayacaktır! Tavşana kaç, tazıya tut! Önemli olan hareket-av olsun!

Tüm bu linç tablosu kendi mecrasında dijital akışta seyrederken ortaya yine Elon Musk çıktı. Adeta bir turnusol kağıdı gibi. Bu kez uydu internet, Mars’a yolculuk ya da yeraltı tünel inşaatı ile değil. İnsan beynine çip yerleştirmekle ilgili! Evet doğru okudunuz! Başka bir şey geliştiriyormuş gibi yapıp da beyinlere çip yerleştirmeye çalışırken yakayı ele vermedi. Yekten söylüyor adam: “İnsan beynine çip yerleştirmek istiyorum!” Projenin adı Neuralink!

Domuzlar üzerinde deney yapmış (projenin ne kadar domuzca olduğunu anlayın artık!) ve beyin dalgalarını analiz ederek hangi eklemlerin hareket edeceğini önceden belirlemeyi başarmış. Yani çip, hayvan sağ ayağını öne atacak diyor, bir bakıyorsun hayvan sağ ayağını öne atıyor. Bu daha birinci aşama. Musk asıl, aynı sistemi kullanarak dışarıdan beyne emir vermeyi de hedefliyor. Yani, “Ey domuz sağ ayağını öne at” diyecek. Bir bakacağız ki hayvan sağ ayağını öne atmış!

Şimdi bu imkanın ne kadar mükemmel sonuçlar üretebileceğini düşünün. Örneğin kimi hastalıklar bu sayede tedavi edilebilir. Çip insanın beynine ve sinir sistemine müdahale edebilir hale geldiğinde sadece fizyolojik değil kimi psikolojik sorunlar da bu sayede çözülebilir.

Hemen öteki tarafa geçelim ve çipin ne kadar kötü amaçlar için de kullanılabileceğini düşünerek dehşete düşelim. Mi acaba? Örneğin elimizin altındaki pek çok ilaç, aşırı dozda (kötü niyet) kullanıldığında nahoş sonuçlar doğurur öyle değil mi? Oysa hiçbirimizin aklına eczaneleri yerle bir etmek gelmiyor! Ayrıca Musk’ın çipinin sıvı içinde (örneğin aşı!) vücuda zerk edilmesine de gerek yok. Musk göstere göstere kafamıza çakacakmış çipi!

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi; “Dijital Kültür” Köşesi (Sayı 233 11.09.2020)