Musk Çipi Çaktı!

Medya varken çipe gerek yok!

Komplo teorisyenleri yasta! Pandemi sürecinde Bill Gates’in aşıları kullanarak insan vücuduna çip yerleştireceğini öne sürmüşlerdi. Meğer dünyayı yönetenler çip işini Elon Musk’a havale etmişler. Musk geçtiğimiz günlerde Neuralink şirketinin bir aşamayı daha geçtiğini duyurdu. İnsan beynine yerleştirilen çip çalışmaya başlamış!

2022 yılında Neuralink’e insanlar üstünde çalışma izni vermeyen ABD kamu otoritesi (FDA) geçen sene fikir değiştirip izin verdiğini duyurmuştu. Daha önce neden izin verilmediği, sonra bu kararın neden değiştirildiği konusunda yapılmış bir açıklama yok. İyimser tahminle, firma çip ya da onu yerleştirme süreciyle ilgili yeterli gelişme kaydetmiş olsa gerek!

Musk malum müesses nizam ile kavgalı bir profil. O nedenle kendisini ve yaptıklarını sevenler kadar sevmeyenler de var ama nedense medyanın oluşturduğu profil, insanları onu sevmeyen tarafında olmaya itiyor! Bill Gates için tam tersi bir durum geçerli. Ne badireler atlattı; meczuplar dışında onu kötüleyen yok gibi!

Musk kötülenecek ya, Neuralink firmasının şimdiye dek bin beş yüz denek hayvanı testler sırasında öldürdüğü bilgisi dolaşıma sokuldu. Peki bugün yaygın olarak kullanılan ilaçların testleri sırasında kaçar tane denek hayvanının öldürüldüğünden bahsediliyor mu? Hayır! Elde kıyaslama yapacak veri yok! O nedenle bin beş yüz çok büyük bir sayı gibi görünüyor. Ya şu mide ilacını ya da öteki ağrı kesiciyi geliştirirken on bin tane hayvanın ölümüne neden olunduysa?

Çiple ilgili gündeme gelen ilk konu onun hangi kalıcı hastalıklar için bir çözüm olabileceğinden ziyade, acaba kötü niyetle insan beynini yönlendirme amacıyla kullanılıp kullanılmayacağı. Onu da sağ olsun, insanın aklına distopik bilim kurgu filmleri sokmuş durumda. Malum kurgu bir kitabı okutmanın ya da filmi izletmenin ilk kuralı içinde bir sorun olması. Çipi takan hastanın felçli uzuvlarını kullanabilir hale gelmesinde bir sorun yok! Sorun nerede olabilir? Mesela çipli beyne dışarıdan komutlar gönderilip, onu robot gibi kullanmak söz konusu olabilir. Ya da çip sayesinde beyni yıkanabilir, neye inanıp neye inanmaması gerektiği dışarıdan müdahale ile sağlanabilir.

İyi de kitleleri yönlendirme konusunda insanlığın uzun yıllar önce keşfettiği, fazla da bilimsel araştırmaya ya da çipe ihtiyaç duymayan bir çözümü zaten var! Kullanıyor da! Medya! Kitleleri manipüle etmek isteyecek olanlar medya gibi ucuz ve kanıtlanmış bir araç varken neden gidip çiple uğraşsın? Eskiden gazete-radyo-TV üçgeninde ana-akım medya beyin yıkıyordu, şimdi internet-web-sosyal medya aynı şeyi yapıyor! Hem de alasını!

Musk’ın icatları çağ atlatıcı nitelikte. İki popüler örnek elektrikli araçlar ile uzaya gönderdiği roketler. Bulduğu çözümler her ikisini de ucuz ve yaygın olarak kullanılabilir hale getirdi. Şimdi Starlink ile internet erişimine, Neuralink ile kimi kalıcı hastalıklara çözüm üretmeye çalışıyor! Klasik modelde, yükselen iş insanı bir medya kanalına sahip olmak isterdi ki onu bir kalkan olarak kullanabilsin. Musk’ın Twitter’ı alması da belki benzer bir sebepten dolayıdır. Onca saldırıya karşı yatırımlarını korumak için!

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi; “Dijital Kültür” Köşesi (Sayı 409 08.02.2024)

Popüler Etiketler