Nasıl NFT Alınır?

NFT satın almak için, biraz kriptopara, bir cüzdan iki de borsa üyeliği gerekiyor!

NFT ile aranız nasıl? İlk soruyu cevaplamadan bunu sormak haksızlık olur. İlk soru ne mi? Şu: Herhangi bir şeyin koleksiyonunu yapıyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise dijital kültürde orijinal bir şeyin koleksiyonunu yapma fikri de size uzak gelecektir. NFT (non-fungible token) herhangi bir dijital ögenin orijinalliğini teyit eden dijital sertifikadır. Dünya NFT ile yatıp NFT ile kalkıyor.

Peki nasıl NFT alınır? Bugüne dek kriptopara dünyasına girmemiş bir kişinin NFT alması için yapması gereken şeyler nelerdir? Süreç birkaç adımdan oluşuyor. Başlangıçta karmaşık görünse de aslında oldukça basit.

NFT satın alabilmek için öncelikle bir miktar kriptoparanızın olması lazım. Tercihan ether (ETH) adlı, bitcoin’den sonra global kriptopazarın en büyük ikinci kriptoparasından. Türk lirası karşılığında ether alabilmeniz için bankadan TL havalesini kabul eden bir kriptoborsa web sitesine üye olmanız gerekir (ör. BinanceTR, Paribu, vb.). Bu tür web sitelerine üye olmak ücretsizdir. Üye olduktan sonra bankanızdaki hesabınızdan bu sitedeki hesabınıza TL havale yapabilirsiniz. EFT yaptıktan birkaç dakika sonra para web sitesindeki hesabınıza geçer. İkinci adımda kriptopara borsasındaki bu TL ile bir miktar ether satın alabilirsiniz.

Bir sonraki adımda NFT alım satımında kullanılacak bir sanal cüzdanınızın olması lazım. En pratik çözümlerden bir tanesi bilgisayarınızdaki Chrome tarayıcınıza ücretsiz bir ek-yazılım (add-on) iliştirmektir. Benzer şekilde bu bir mobil uygulama da olabilir ve akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Aynı cüzdan yazılımını hem bilgisayara iliştirip hem de akıllı telefona indirirseniz, her iki kanaldan da işlem yapabilme imkânınız olur. Örneğin Metamask cüzdanı (Metamask.io) bu amaç için kullanılabilir.

Metamask gibi bir cüzdanı çalışır hale getirdikten sonra geriye iki şey kalıyor. Birincisi daha önce satın aldığınız ether’leri buraya transfer etmek. İkincisi de NFT satılan bir web sitesi ile bu cüzdanınızı irtibatlandırmak. İlki için kripto borsa web sitesinden bir transfer talimatı vermeniz gerekir. Web sitesindeki cüzdanınızdan, Metamask cüzdanınıza. Burada işlem komisyonlarını iyi araştırmak lazım. Bazı siteler ya da transfer ağları transfer işlemi çok ucuza yapabilmekteler. Bu işlemin sonunda artık Metamask gibi bir NFT uyumlu cüzdanınızda yer alan ether’ler ile NFT satın almaya hazırsınız. Peki NFT nereden alınacak?

Bunun için de NFT borsa web sitelerine bakmak gerek. Bunlar içinde en popüler olanı OpenSea borsası (OpenSea.io). Buraya ücretsiz olarak üye olup, Metemask cüzdanınızı da tanımlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra OpenSea sitesinde satışta olan bir NFT’yi, Metamask cüzdanınızdaki etherleri ödeyerek dilediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Keza Metamask cüzdanınızdaki NFT’lerden istediklerinizi OpenSea üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

NTF satın aldığınızda, Metamask cüzdanınızdan ilgili ether miktarı düşer, buna karşılık satın aldığınız NFT’nin token bilgisi eklenir. Keza sattığınızda da NFT token’i sizin Metamask cüzdanınızdan silinip alıcının cüzdanına aktarılırken, karşılığı olan ether Metamask cüzdanınıza eklenir.

Metamask’taki etherleri TL’ye çevirmek istediğinizde baştaki adımları geri sarmanız gerekir. Metamask’tan kripto borsa web sitesindeki cüzdanınıza ether havalesi. O borsadaki cüzdanınızdan ether satışı. Cüzdana eklenen TL’yi banka hesabınıza transfer.

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi; “Dijital Kültür” Köşesi (Sayı 292 28.10.2021)

Popüler Etiketler