Sosyal Medya Karantinada

Sosyal medya lütfen yakamızdan in! Vicdanımızı rahatsız eden ama değiştirmeye cesaretimiz olmayan şeyleri unutmamıza izin ver!

Şu sosyal medya çok kötü bir şey. İnsanın unutmak isteyebileceği şeyleri rahatça unutmasına izin vermiyor. Hele bu karantina günlerinde popülaritesi iyice arttı. Nereden nasıl buluyorlar; yeri geldiğinde yirmi sene öncesinin fotoğraflarını, röportajlarını, haberlerini, beyanatlarını bulup ortaya çıkarıyorlar. Ayıptır! Kişi ister istemez sürekli gözüne sokulan şu bilgilerin gerçekten doğru olup olmadığını, yaşanmış olup olmadığını, söylenmiş olup olmadığını merak ediyor.

Mağdur olmasınlar diye işten çıkarmayı engelleyen (ama ücretsiz izne çıkarmayı engellemeyen) yasa çıkarılmasaydı işşiz kalan bir işçi devletten bin 700 küsur lira alacakken, çıkarılan yeni yasa ile bu imkanın bin 100 küsur liraya indirilmesi, bu zor günlerde işçiyi düşünmek anlamına mı geliyor?

Yirmi sene önceki ambulans sisteminden yakınmak, yirmi gündür maske dağıtamamayı gölgelemekle mi ilgili?

Değil yapmayı-etmeyi, tecavüze yeltenmeyi bile lanetlemek yerine tecavüze uğrayan kadının orucunun bozulmayacağı yönünde açıklama yapmanın gerisinde nasıl bir bakış açısı yatmaktadır?

Hutbede açıklanan evlilik dışı ilişki ya da eşcinsellik konularıyla dünyanın içinden geçmekte olduğu pandemik ve onun getirdiği yüzbinlerce ölüm arasında nasıl bir ilişki var? İlişki yoksa bu hal, “zamanın çocuğu” olma durumu ile çelişmemekte midir?

Halkoyu legal değil mi? Seçilmiş bir belediye başkanının hangi partiden olduğu, onun halka hizmet amaçlı hangi belediye işlerini yapıp hangilerini yapamayacağını belirler mi?

İyi peki de, belediye başkanıyken merkezi hükümetin yasal tercihlerini belediyesinin elini kolunu bağlamak için kullandığından yakınırken, merkezi hükümet olunca partisinin kaybettiği belediyelerin elini kolunu bağlamak ilahi adalet mi? Futbol hakemlerini yıllardır hatayı hata ile düzelttiği için eleştirmiyor muyuz?

Yoksa açıklanan veri bir tek bizim ülkemizde mi yanlış? Kendimizi kıyasladığımız ülkelerin hepsi de her zaman doğru veri mi açıklıyor? 11 Eylül’de kaç kişi öldü?

Haftalardır Türkiye’nin pandemiye karşı gösterdiği teşhis-tedavi yaklaşımının olası en iyi bir kaç çözümden biri olarak addedilmemesinin nedeni nedir? Her şeyin en iyisini her zaman batılı ülkeler mi yapar?

Türkiye’de, limiti-kapasitesi dolduğu için, herhangi bir hastanede koridorlarda ya da hastane bahçesinde bakılmakta olan bir hasta var mı?

Yeni aşı ya da benzeri bir çözümü icat etmek için belli kurumların birinde mi çalışıyor olmak gerek?

Sahrası mı lazım, şehiri mi? Sahra hastanesi nedir, nasıldır? Şehir hastanesi nedir, nasıldır?

İsveç aslında bir tiyatro mu? Peki limonluk?

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi; “Dijital Kültür” Köşesi (Sayı 215 08.05.2020)